Comisiile parlamentare au fost formate

Nou Parlament al R. Moldova a aprobat, miercuri, componența comisiilor parlamentare permanente. Acestea sunt nouă la număr în Parlamentul de legislatura a XX-a.

Componenţa nominală a comisiilor parlamentare permanente:

Comisia juridică, numiri şi imunităţi:

  • Raisa Apolschii (PD) – preşedinte
  • Tudor Deliu (PLDM) – vicepreşedinte
  • Anatolie Zagorodnâi (PCRM) – vicepreşedinte
  • Alla Dolință (PSRM) – secretar

Membri:

  • Angel Agache (PLDM)
  • Anatolie Dimitriu (PLDM)
  • Vladimir Plahotniuc (PD )
  • Sergiu Sârbu (PD)
  • Igor Vremea (PCRM)
  • Vasile Bolea (PSRM)
  • Valeriu Munteanu (PL)

Comisia economie, buget și finanțe:

  • Ștefan Creangă (PLDM) – președinte
  • Pavel Filip (PD) – vicepreședinte
  • Oleg Reidman (PCRM) – vicepreședinte
  • Vladimir Golovatiuc (PSRM) – secretar

Membri:

  • Iurie Leancă (PLDM)
  • Chiril Lucinschi (PLDM)
  • Gheorghe Mocanu (PLDM)
  • Valentina Buliga (PD)
  • Vasile Botnari (PD)
  • Alexandr Bannicov (PCRM)
  • Igor Dodon (PSRM)
  • Zinaida Greceanâi (PSRM)
  • Iurie Chirinciuc (PL)

Comisia securitate națională, apărare și ordine publică:

  • Veaceaslav Untilă (PL) – președinte
  • Ghenadie Mitriuc (PSRM) – vicepreședinte
  • Victor Roșca (PLDM) – vicepreședinte
  • Eugen Carpov (PLDM) – secretar

Membri:

  • Vladimir Filat (PLDM)
  • Monica Babuc (PD)
  • Constantin Botnari (PD)
  • Artur Reșetnicov (PCRM)
  • Anatolie Gorilă (PCRM)
  • Anatolie Labuneț (PSRM)

Comisia politică externă și integrare europeană:

  • Igor Corman (PD) – președinte
  • Sergiu Stati (PCRM) – vicepreședinte
  • Natalia Gherman (PLDM) – secretar

Membri:

  • Valeriu Streleț (PLDM)
  • Marian Lupu (PD)
  • Violeta Ivanov (PCRM)
  • Andrei Neguța (PSRM)
  • Alexandru Nesterovski (PSRM)
  • Bogdan Țîrdea (PSRM)
  • Mihai Ghimpu (PL)
  • Ion Apostol (PL)

Comisia drepturile omului și relații interetnice:

  • Vladimir Țurcanu (PSRM) – președinte
  • Mihai Moldovanu (PL) – vicepreședinte
  • Nicolai Dudoglu (PD) – secretar

Membri:

  • Mihaela Spataru (PLDM)
  • Valeriu Ghilețchi (PLDM)
  • Maria Postoico (PCRM)
  • Galina Balmoș (PCRM)
  • Fiodor Gaguz (PSRM)
  • Eduard Smirnov (PSRM)
  • Grigore Novac (PSRM)
  • Irina Vlah (deputat independent)

Comisia administrație publică, dezvoltare regională, mediu și schimbări climatice:

  • Elena Bodnarenco (PCRM) – președinte
  • Iurie Țap (PLDM) – vicepreședinte
  • Victor Sorocean (PSRM) – secretar

Membri:

  • Marcel Răducan (PD)
  • Grigore Cobzac (PLDM)
  • Vasile Bâtcă (PD)
  • Vladimir Voronin (PCRM)
  • Oleg Lipschii (PSRM)
  • Vlad Bătrâncea (PSRM)
  • Anatolie Șalaru (PL)
  • Iurie Dârda (PL)

Comisia cultură, educație, cercetare, tineret, sport și mass-media:

  • Vladimir Hotineanu (PLDM) – președinte
  • Ion Ceban (PSRM) – vicepreședinte
  • Corneliu Mihalache (PCRM) – secretar

Membri:

  • Maia Sandu (PLDM)
  • Liliana Palihovici (PLDM)
  • Dumitru Diacov (PD)
  • Constantin Țuțu (PD)
  • Ion Tomai (PCRM)
  • Marina Rădvan (PSRM)
  • Corina Fusu (PL)

Comisia agricultură și industrie alimentară:

  • Radu Mudreac (PSRM) – președinte
  • Veronica Herţa (PL) – vicepreședinte
  • Petru Porcescu (PCRM) – secretar

Membri:

  • Oleg Balan (PLDM)
  • Nicolae Juravschi (PLDM)
  • Demian Caraseni (PD)
  • Oleg Sârbu (PD)
  • Victor Mândru (PCRM)
  • Vladimir Vitiuk (PCRM)
  • Corneliu Furculiță (PSRM)
  • Oleg Savva (PSRM)
  • Dorin Chirtoacă (PL)

Comisia protecție socială, sănătate și familie:

  • Oxana Domenti (PCRM) – președinte
  • Vadim Pistrinciuc (PLDM) – vicepreședinte
  • Valentina Stratan (PD) – vicepreședinte
  • Gheorghe Brega (PL) – secretar

Membri:

  • Grigore Belostecinic (PLDM)
  • Boris Golovin (PCRM)
  • Vasile Panciuc (PCRM)
  • Lilian Carp (PL)
  • Lidia Lupu (PSRM)
  • Elena Hrenova (PSRM)
  • Vladimir Odnostalco (PSRM)

Foto: parlament.md

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *